top of page
Lenz_kapak-900.jpg
Lenz
Georg Büchner

Erratum 03

Novella

Yayın yönetmeni: Ayberk Erkay

Almancadan çeviren: Hasan Kuruyazıcı

Kapak tasarımı: Bülent Erkmen

Ağustos 2023, ISBN 978 625-7917-23-0
47 sayfa, 15 x 19,5 cm
Freelife 215 gr, Enso creamy 70 gr

Orijinal başlık: Lenz

85 tl

Erratum logo

Dünyaya sığamamış bir türlü Lenz, ne çocukluğunda aldığı din eğitimi ne gençliğinde parçası olduğu edebiyat çevreleri içindeki akışlara bir yön verebilmiş. Nereye gitse, kime elini uzatsa yetmemiş, yetişememiş, zihnindeki yaraları iyileştirecek bir yol açılmamış önünde, bir dönem derslerini takip ettiği Kant’ın kuramları da şifa olamamış bu kırılgan ruha, ne de onun önerisiyle yaptığı Rousseau okumaları. 

 

Büchner’in metni Lenz’i 20 Ocak-8 Şubat 1778 tarihleri arasında Strazburg’un bir dağ köyünde yakalıyor, içindeki çalkantıyı yatıştırmak umuduyla sığındığı sosyal reformcu papaz Oberlin’in himayesindeyken. Ama olmuyor, bu kısacık zaman diliminde bile fırsat bulduğunda kendine zarar vermekten geri durmuyor Lenz, hiç istemese de yanlarında kaldığı ev halkını sürekli tedirgin ediyor. Geçirdiği sert krizlerden birinin ardından gerisin geri şehre gönderiliyor bu sarı bukleli, mahsun yüzlü genç adam.

 

Büchner bu novellayı yıllar sonra tesadüfen eline geçen Oberlin’in günlüğünden yola çıkarak yazmış, Lenz’in genç yaşında Moskova sokaklarından birinde ölü halde bulunduğu o haziran gününden yıllar sonra. 

bottom of page