top of page
madde_ve_karanlik_kapak_1200.jpg
Madde ve Karanlık
Sanatın Durumları ve Felsefe
Ahmet Soysal

 

Felsefe, sanat
Editör: Ayşe Orhun Gültekin
Temmuz 2003
ISBN 978 975 8686-05-4
127 sayfa, 10 renkli ve 2 s/b illüstrasyon

13,5 x 19,5 cm
Tintoretto 250 gr, Enso creamy 70 gr
20 tl

Ahmet Soysal’ın sanat üzerine, özellikle de sanatın felsefeyle kesiştiği alanlar üzerine son yıllarda yazdığı yazıları biraraya getiriyor Madde ve Karanlık. Üç bölümden oluşan kitap, Soysal’ın resim sanatının bir övgüsü ve savunusu olarak adlandırdığı çok uçlu bir metinle açılıyor. Kitaba adını veren bu çarpıcı metinde ortaya konulan fenomenolojik bakış açısı, kitabın diğer metinlerinde sanat tarihi, sosyoloji, siyaset, bilim gibi farklı alanlarla iç içe geçerek genişliyor.
İkinci bölüm, Soysal’ın çeşitli sanat etkinlikleri çerçevesinde sunduğu kişisel ve ortak çalışmalara eşlik eden metinlerden oluşuyor. Sanata bakarken, onun içinden söz almayı da deniyor Ahmet Soysal. Böylece, sanatın maddesine dokunarak onun karanlığına giden yolu düşünsel ve sezgisel çabasıyla hissetmeyi ve hissettirmeyi hedefliyor. Bir anlamda, yaratarak, üreterek ve bu yolla eleştirerek kendi felsefesini ortaya koyuyor.
Son bölümde ise, Soysal’ın kimi plastik sanatçılar üzerine kaleme aldığı metinleri içeriyor: Ömer Uluç, Yavuz Tanyeli, Günnur Özsoy, Selda Asal, Arzu Başaran ve İrfan Okan…

bottom of page