top of page
lindon_kapak-1200.jpg
Jérôme Lindon
Jean Echenoz

Roman
Fransızcadan çeviren: Ayşe Orhun Gültekin
Ağustos 2009
ISBN 978 975 8686-49-0
44 sayfa, 13,5 x 19,5 cm
Freelife 210 gr, Enso creamy lux 80 gr
Orijinal başlık: Jérôme Lindon
11 TL

50’li yıllarda Fransa’da deneysel bir edebiyat akımı olarak öne çıkan ‘Yeni Roman’ın yayıncısı Jérôme Lindon. En çok da, Paris’in neredeyse tüm yayınevleri tarafından reddedilen Beckett’i bir çırpıda kavrayıp yayımlamasıyla ünlü. 1969 Edebiyat Nobeli bu ketum yazara verildiğinde onun adına ödülü İsveç kralının elinden alan da o. Genç yaşında staj için katıldığı Minuit Yayınları’nı sürdürmek görevi bir süre sonra onun omuzlarına kalmış. Minuit II. Dünya Savaşı sırasında direnişe katkı vermek amacıyla yeraltında kurulmuş angaje bir yayınevi. Lindon bu tavrı edebiyattan felsefeye, sosyolojiden dilbilime yayarak eleştirel düşüncenin mevzilerini hep genişletmiş. Mesleğine sahip çıkmak adına söz almış, küçük ve bağımsız yayınevlerinin, kitabevlerinin kararlı savunucusu olmuş.
2001 yılının Nisan ayında, 75 yaşında öldüğünde, vasiyeti üzerine, sessiz sedasız, törensiz tantanasız Beckett’in yanı başına gömülmüş. Yeni Molloy’lar, yeni Malone’lar, yeni Hiç İçin Metinler keşfetmek işini artık kızı Irène yürütüyor.
Jean Echenoz’un Lindon’un ardından derin bir sevgiyle kaleme aldığı bu küçük biyografik roman, yazar-yayıncı ilişkisi üzerine çok sıcak, çok duyarlıklı bir anlatı.
Jérôme Lindon, Norgunk Yayıncılık’ın 50. kitabı olarak Minuit Yayınları’na ithafen yayımlanmıştır.

>  Yayıncılığın efsane ismi / Fatih Balkış
>  Norgunk / Hande Demircioğlu

bottom of page